Üçlü ve dörtlü test gerekli midir neden yapılır?

shutterstock_71683546

Başarı şansı üçlü teste oranla daha net olduğu için dörtlü test daha çok tercih edilenler arasındadır. Aslında üçlü ve dörtlü test aynıdır. Ancak doğruluk ve kesinlik oranının üçlü testten yüksek olması kişileri dört teste doğru çekmektedir.

Bu testlerin asıl amacı doğum öncesi bebeğin sağlık durumunun ne şekilde ilerleme yaptığının bilinmesi içindir. Bebeğin her hangi bir hastalık taşıdığının öve çeşitli kromozom bozukluklarının öğrenilmesi için yapılsa da ailenin teste bakış açısı da önemlidir. Eğer aile hem fikir olup testi yaptırmak isterse bebeğinin sağlığından yakından haberdar olur. Fakat testi yaptırmayı istemez ise doğumda ve doğum öncesi oluşabilecek olumsuzluklardan haberdar olmayacaktır. Devamında ise fayda sağlaması gerekli durumlardan bilgi sahibi olmayacaktır.

Bu testler yapılmadan önce ilk evvela aileye testin ne amaçlı ve hangi kriterde yapılması gerektiği hakkında bilgi verilmektedir. Anne ve babanın bebeğin sağlık probleminden, olumsuz yönlerinden ve testin sonucunda alınması gereken belli başlı önlemlerin uygulamasından doğum öncesi bilgi sahibi olabilir. bu da sadece yapılması uygun görülen testler sayesinde olmaktadır. ancak her gebe kadına dörtlü veya üçlü test uygulanacak diye bir şey yok. sadece şüpheli görülen durumlarda uygulanmaktadır. Eğer gebelik süreci ve bebeğin durumu gayet iyi görünüyor ise teste gerek yoktur.

Üçlü ve dörtlü test neden yapılır?

Genellikle bu testler 3 hastalığın kesinleşmesi ve taraması için uygulanılır. Bu üç hastalık ise, down sendromu, trizomi 18 ve nöral tüp defektleri’dir.

İkili testin dışında nöral tüp defekti üçlü ve dörtlü testte uygulanmaktadır. Bunu sağlayan ise AFP hormonudur. Üçlü ve dörtlü testin uygulanmasında ki asıl amaç trizomi 18 ve trizomi 21 vakalarının olup olmadığıdır. Nöral tüp dafektinin anlaşılması için bu testlerin ululanmasına gerek kalmadan AFP ölçümü ile hastalığın taranması mümkün olmaktadır. Ancak tirzomi durumlarında hastalığın taranması için teste gerek vardır.

Üçlü ve dörtlü test yaptırmayanlar;

Öncelikle test yaptırmayan aileler bebek de oluşmuş olan bir takım hastalıkları doğum öncesi kesin bir şekilde öğrenememektedir. Bu testler tamamen bebeğe yönelik olup hastalığının bulgularına rastlamak içindir.

  • Hamilelik döneminde bebekte olması mümkün olan down sendromunun erken teşhisi konulması ve ileriki dönemlerde ailenin tedbirini alması için dörtlü tarama testi kaçınılmaz bir fırsattır. Bu hastalığın anlaşılması için testin yaptırılması gereklidir. ileri teknoloji ile hazırlanmış bir ultrasonografi cihazı bile bu hastalığın tanısını koyamamakta ve aileyi bilgilendirmemektedir. Üçlü veya dörtlü test yapılmaması halinde bebekte oluşmuş olan down sendromu anlaşılamamakta ve tespiti edilmektedir.
  • Testler sayesinde trizomi 21 yani down sendromu anlaşılırken trizomi 18 için ise durum farklıdır. Trizomi 18 hastalığının bulguları ultrason sayesinde % 90 gibi büyük ölçülerde anlaşılmaktadır. Yani trimozi hastalığı için test uygulatmanıza gerek yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir