Üçlü ve dörtlü test sonuçlarının yorumlanması

Heart From Hands, pregnant woman

Dörtlü ve üçlü tarama testlerinin yapmış olduğu görevler aynı olduğu için genelde birlikte anılmaktadırlar. İkili testin vermiş olduğu sonucun daha net ve kesin tanısının koyulabilmesi için bazı durumlarda üçlü veya dörtlü testlerin uygulanması da gerekli olmaktadır.

Anne adayı testi yaptırmadan önce mutlaka bu testin doğruluk oranı, niçin yapıldığı, iyi ya da kötü çıkması halinde neler yapılması gerektiği, hangi konularda testin doğru cevap verdiği hakkında bilgi edinmelidir. Bunları bilen bir anne adayı testin sonucunda nasıl davranması gerektiğini ve ne gibi durumlardan kaçınılması gerektiğini bilmektedir. Fakat duygusal anlarda da anne adayından fazla sakin olmasını beklemekte doğru olmaz. İkili testin sonucunda çıkan olumsuzluk anne adayını belki ileri ki haftalara bırakmadan bebeğin düşük olma kararını verdirebilir. Ancak her zaman söylediğimiz gibi ikili test sonucunda bebekte çıkan down sendromu yanıltıcı olabilir yani bebek hasta olmayabilir. Yahut test down sendromunu kesin kapsamayıp hasta bebeği sağlam olarak gösterebilir. Tamamen şansa kalmış bir durum. Ancak ikili testin sonucunda ki yanılma payı devamında üçlü test ve dörtlü test yaptırmaya itebilir. Ancak bu şekilde yapılması halinde hastalığın kesin tanısının koyulması daha kolay ve net olacaktır.

Üçlü veya dörtlü test sonucunda durumun riskli olması ne anlama gelir?

Testlerinin sonucunun riskli görülmesi bebekte down sendromu olabileceği anlamını taşımaktadır.

  • Down sendromu  1/100 gelmiş ise bebek /100’de 1 oranında down sendromu riski vardır.
  • Down sendromu sınırı 1/270
  • Sınırın üzerinde olan 1/200, 1/100, 1/150 gibi değer sonuçları riskli kabul edilir.
  • Sınırın altınla olan 1/300, 1/1000 gibi sonuçlar düşük riskli kabul edilir.
  • 1/100 trizomi 18 çıkan bebekler daha fazla bekletilmeden düşük yaptırılır.

Üçlü ve dörtlü tarama testlerinin sonucunda yazanlar;

  • Trizomi 21 down sendromu riski…
  • Trizomi 18 edwards sendromu riski…
  • Yaş riski…
  • AFP mom değeri…
  • Risk po open spina bifida riski…

Üçlü ya da dörtlü testin sonucunun yüksek çıkması

Bu yapılan testlerin genel içeriği bebek de ki hastalığın anlaşılmasıdır. Eğer trizomi 21 down sendromu vakasının kısa zamanda anlaşılması için gerekli bir testtir. 1/100 oranın da çıkan sonuçlar dâhilinde bebek kesin down sendromlu olduğu anlamını taşımamaktadır. Bu sonuç hatta bebek %1 down sendromlu anlamına gelmektedir. Evet, şimdi bu karışık durumda ne yapmak gerekir? Yapılması gereken tek şey tanının net olarak koyulabilmesi için amniyosendez yapılması önerilmektedir. En azından durumun net bir hale kavuşması için buna ihtiyaç vardır. Amniyosendez uygulamasının anneye yapılması için kararı ailenin vermesi gerekir. Küçük bir ihtimalde olsa düşük riskini barındırmaktadır. Ancak düşük ihtimali 200-300 gebelikte bir görülmektedir. Aile eğer bu durumu riske atmak istemez ve amniyosendezi ret ederse sonucu sadece doğumdan sonra kesin olarak öğrenebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir