Gebelik Öncesi Testler

nocanvas_gebelik-masaji-4_kq1

“Gebeliğin düşünülmesi annelik için ilk adımdır”Geçmiş yıllarda gebeliklerin sadece bir kısmı önceden hazırlıklı ve kadın doğum hekimi kontrolü altında başlarken, artık gebelik planlayan çiftlerin çoğunluğu bu kontrolleri ihmal etmemektedir. Gebeliğe planlı hazırlanıldığında ve anne adayının istekli olduğu durumlarda,  gebelik süresince rastlanabilen sorunların çözümü de çok daha kolay oluyor.

Özellikle tesadüfen gebelik oluştuğunda anne adayı hazırlıksız olduğu için gebelik ile birlikte gelen bedensel ve ruhsal değişimler yorucu olur. Bu durum da anne adayı bu dönemi atlatmada sorun yaşayabilir.

Gebelik planlanıyorsa,

Öncelikle yapılması gereken planlanan gebelik tarihinden en az 3 ay önce kadın hastalıkları ve doğum hekimi ile görüşmektir. Bu görüşmede yapılacak iyi bir sorgulama ve muayene sonrasında gebeliğe hazırlık için gereken tüm durumlar görüşülür, gereken durumlarda da tedavi alırsınız. Böylece gebelik sırasında kullanılamayacak ilaç ve tedaviler önceden uygulanmış olur. Bu durumda hem gebeliğiniz hem de bebeğiniz bu ilaçlara ve tedavilere maruz kalmaz.

Daha önceden var olan kronik hastalıkların gebelik oluşumuna ve sürdürülmesine, bebeğe etkilerinden korumak için de bu ilk muayene çok önemlidir.

Ayrıca bu süreç ile önceki gebeliklerde yaşanılmış olan sorunların önlenmesi ve tedavisi de mümkün olmaktadır. Çiftlerin kendilerinde, ailesinde genetik bir hastalık ya da doğumsal bir hastalık olup olmadığı incelenmelidir. Bu tür durumlarda genetik danışma ve genetik testler gerekebilir.

Gebelik öncesi muayene sırasında istenen tahliller ile hem bebeğinizi hem de kendiniz korumuş olursunuz. Bu testler:

Anne baba kan grubu, indirekt Cooms

Tansiyon kontrolü

Genital Ultrasonografi

Tam kan tahlili

İdrar tahlili

Rutin biyokimya (Açlık kan şekeri, üre, kreatinin, AST, ALT)

Tedaviye dirençli vajinal akıntı durumunda vaginal kültür, chlamdiya için servikal kültür

Pap-smear testi ( Rahim ağzı kanseri tarama testi)

HIV HCV

Hepatit B, Toxoplasma, Rubella testleri

TSH, T4

Önceki düşük varsa genetik araştırma

Bu testlere ek olarak önceki gebeliklerde yaşanmış olan sorunlardan dolayı da ek tahliller istenebilir.

Önceden bilinen ya da muayene sırasında rastlanan myom, rahim anomalileri ve benzeri gebeliği önleme ve gebelik süresince sıkıntı çıkarma ihtimali olan hastalıkları tedavisi gereklidir. Ayrıca anne adayı sigara ve alkol ile kontak kesilmeli, düzenli beslenmelidir. Önceden kullanılan bazı ilaçlar kullanımı gebelik planlanırken, gebelik boyunca ve süt verme sırasında kesilebilir.Bir yıl boyunca düzenli ilişkiye rağmen gebelik oluşmuyorsa, bu o çiftin gebelik oluşumunda bir sıkıntı olduğu anlamına gelir. İnfertilite, kısırlık olarak tanımlanan bu durumda kadın doğum hekimine gitmek faydalı olacaktır.Nöral tüp defekti adlı, bebekte beyin ve omurilik yapısının bozukluğu ile giden bir durumun önlenmesi için, gebelikten en az üç ay önce folik asit kullanılmaya başlanılmalıdır.Gebelik öncesi diş ve diş eti hastalıkları, hemoroid, anal fissür v.b. şikayetlerin çözümünün sağlanması mantıklı olacaktır.Çalışma ortamında radyasyona maruziyet varsa bu gebe kalmadan önce mümkünse sıfırlanmalı ve radyasyondan uzak bir ortamda çalışma hayatına devam edilmelidir.

Gebelikte duygusal değişimler

Gebelik fizyolojik ve ruhsal durumu tamamen etkileyen, değiştiren bir süreçtir. Bu süreç içinde salgılanan hormonlar, anne adayını aşırı duygusal ve bazen de gergin yapabilir. Bu duygusal değişimler anne adayı gebeliğe hazır ve istekli oldukça daha az görülür, çabuk atlatılır.

Gebelik süresince anne adayını en çok rahatlatan durumlardan biri bilgi ve tecrübesine güvenilen bir hekimdir.

Gebelik süresince bilgili ve tecrübeli bir hekim tarafından takip edilmeniz önemlidir. Hekiminiz ile aranızda zaman içinde güven bağı gelişir. Gerek gebelik sırasında ortaya çıkabilecek sorunlar karşısında, gerekse de gebeliğin son dönemlerinde doğum ile ilgili endişeler karşısında bu güven endişeleriniz azalacaktır.

Fitness ve Diyet

Gebelikte dengeli ve ağırlık olarak et, süt, yumurta, taze sebze ve meyveler tüketilmelidir. Mümkün olduğu kadar ev yemekleri ile beslenilmelidir, dışarı da yemek zorunda kalırsanız temiz ve iyi pişmiş olması gerektiğini dikkate alınız. Özellikle toxoplazma’dan korunmak için çiğ et ve aşılanmamış kedi köpek ile kontakdan kaçınınız. Tüm bunların yanında kişisel hijyen de önemlidir.

Gebelik sırasında kontrollü ve anne adayını zorlamayan egzersizler önerilir. Fakat at binme, denize dalma, kayak gibi aşırı bedensel efor ve güç gerektiren sporları yapmamak gerekir. Bu tür ağır sporlarda, gebelikte eklemlerde esneme kabiliyeti arttığı ve anne karnında ki bebeğin durumu nedeniyle incinme ve yaralanma riski artar. Bunların dışında yapılan egzersizler ise normal doğumu kolaylaştırır, anne adayını doğum eylemine hazırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir