Gebelik tanı testleri nasıl yapılır?

images

Gebelik tanısı koymak için idrar veya kanda beta Hcg hormonunun varlığı araştırılır.

İdrarda gebelik testi nasıl yapılır?

İdrarda gebelik tanısı için çeşitli markalar mevcuttur. Yapılacak olan testin markasına göre biraz farklılık olsa da genelde sistem aynıdır.Testin nasıl yapılacağı aldığınız testin uygulama kısmında anlatılır. Sabah ilk idrarda daha fazla gebelik hormonu olacağı için tercihen ilk idrarla yapılmalıdır. Bu mümkün değilse ilerleyen saatlerde de yapılabilir.Bir iki damla idrar numunesinin test çubuğuna damlatılmasından 2-5 dk içinde sonuç alınır.

Kontrol bölümünde var olan tek çizgi sabittir ve kontrol alanında çizgi belirmişse gebelik yok kabul görülecektir. Çift çizgi görülüyorsa, test haznesinde de çizgi belirmişse sonuç pozitif olduğu kabul edilir.Kesinleştirici olması açısından kanda da test yapılması önerilebilir.Hiç çizgi çıkmamışsa test geçersiz kabul edilir, test yinelenir. Çok geç silik bir çizgi aldatıcıdır ve test için yarım saatten sonra çıkacak sonuçlar dikkate alınmamalıdır.

Kanda gebelik testi nasıl yapılır?

Gebelik hormonunun daha erken dönemlerde kandan tespit edilmesi mümkündür. Adet gecikmesi olmadan bir kaç gün öncesine kanda beta Hcg yükselir ve gebelik tanısı için kandan tespit edilmesi yeterlidir.

Test için  açlık- tokluk önemli değildir. Laboratuar ortamında kan verilir ve bekleme sürecine geçilir.   Çoğunlukla bir kaç saat içinde sonuç alınır. 0 ile 20 gibi çok yanıltıcı sonuçların gelmesi ilaç kullanımı, erken dönem gebelik gibi bilgiler vereceği için tekrarlanması gerekir. Fakat 0-5 arası sonuç gebelik yok, 20’den yüksek sonuçlarda haftaya bağlı olarak değişir ve gebeliğin varlığını gösterir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir