Gebelik testleri ne kadar güvenilir?

gebelik1

Gebelik testleri ne kadar güvenilir? Eğer döllenme olmuşsa gebelik hormonu(beta Hcg) salgılanacaktır. Gebelikte salgılanan bu hormonun kanda tespit edilmesi için ilişkiden sonra sperm yumurta hücresine ulaşmalı, döllenme oluşmalı, oluşan embriyo rahme yerleşmeli ve erken plasentadan beta hcg salgılanmalıdır.

Beta hcg kanda ve idrarda tespit edilebilir. Kanda idrara göre daha erken dönemlerde yükselir (döllenmeden 11-12 gün sonra). Kan örneği için hastane veya laboratuar ortamı gerekli olurken idrar örneğinden yapılacak olan gebelik testlerinin reçete olmaksızın eczanelerden alınabilmesi ve evde yapılması kişilere kolaylık sağlamaktadır. Adet dönemi geçen ve gebelik durumu için sabırsızlanan kişilerin ilk başvurdukları bu testler için aceleci olmamak gereklidir. Beta hcg hormonun idrarda taraması temeline dayalı yapılacak olan idrar kaset testlerin doğru sonuç verebilmesi için 3-4 gün adet gecikmesi olmalıdır. Erken dönemde yapılan testlerde kontrol çizgisi net iken, test çizgisi silik olabilecektir. İdrar testlerin bir kısmı % 99’lara varan oranlarda güvenilir sonuç verebilir. Sabah ilk idrarla yapılması ve uygun miktarda numunenin kasete yerleştirilmesi halinde sonuç daha doğru olacaktır. Özellikle gebe olmayı çok arzu eden ve bu durumu psikolojik olarak da yüksek istekle bekleyen kişiler net sonuç için kanda gebelik hormonu ölçümleri yaptırarak kesin sonuç almalıdır.

Kesin gebelik sonucu için adet gecikmesi beklenmeli kanda gebelik hormonun tespit edilmelidir. Sonrasında bebeğin kesesi, kendisi ve kalp atımlarının ultrason ile görüntülenmesi ile gebelik  % 100 tanı almış olur.

Gebelik testleri yanlış sonuç verir mi?

Gebelik testi yapmak için aceleci olmamak gerekmektedir. Çünkü yanıltıcı sonuçlarla karşılaşmak mümkün olabilecektir. Erken dönemde yapılacak olan gebelik testi yanlış sonuç verebilir. Özellikle idrarda bakılacak olan testte gebelik tespit edilemyebilir. Bu açıdan idrarda gebelik testi yapmak için adet kanamasının geçmesini beklemek gerekir.İdrarda bakılacak gebelik testinde bulunacak olan kontrol çizgisinde işaret belirmeyişi testin yanlış sonuç verebileceğini gösterecektir. Çünkü kontrol çizgisi daima belirgin olmalı, yokluğunda test geçersiz sayılmalıdır.

Kanda gebeliğin saptanması içinde beta hcg hormonu taraması yapılır genelde adet rötarı olmadan gebelik tespit edilse de daha güvenilir sonuçlar için adet gecikmesi beklenmelidir. Aksi halde gebelik olduğu halde henüz kanda hcg yükselmediği için tespit edilemeyebilir.Kanda gebelik testini etkileyecek bazı ilaçların kullanmış olması durumunda yanıltıcı sonuçlar alınabilir. Yalancı pozitiflik çok nadirdir, sonuç pozitif ise gebelik vardır.Test erken yapıldığında kişi gebe olduğu halde negatif sonuç alınabilir.Negatif sonucun tekrarlanması gereklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir