Gebelikte yapılan testler nelerdir?

riskli-gebelik-aydan-biri-k

Gebelik anne ile bebek için zincirleme sağlık ilişkisinin bulunduğu karmaşık bir sistemdir. Tüm sistemlerin ayrıştırılması ve gebeliğin her iki taraf içinde sağlıklı ilerleyebilmesi için gebelikte bir takım testler yapılmaktadır. Çıkan bu test sonucu bebek hakkında bilgiler verebilmekte ve dünyaya gelecek yeni oluşum için fikir sahibi yapmaktadır.

Gebelik dokuz aya dağılmış uzun bir süreçtir. İlk muayeneden sonra belirli bir test çizelgesi olacak ve rutin kontroller gerekecektir.

İlk muayene esnasında istenecek gebelik testleri;

  • Hemogram bakılarak kansızlık var mı öğrenilecektir.
  • Kan gruplaması yapılır ve anne- baba için kan uyuşmazlığı olabilme ihtimali değerlendirilir
  • Tam idrar tahlili ve eğer lökosit yoğunluğu varsa idrar kültürü istenir
  • Guatr için hormon tetkikleri istenir
  • Bulaşıcı hastalıklar geçirmiş mi diye bakılacak olan eliza testleri istenir
  • HIV-HCV
  • Rutin biyokimya tetkiki
  • Kan şekeri ölçümü detay gerekiyorsa detaylandırılması istenir

Gebelikte 11. Ve 14. Haftalar arasında yapılması uygun görülecek testler;

Gebeliğin bu dönemine ulaşılmışken 11. Haftada anneden ultrason istenecek ve bebeğin NT ölçümü yapılacaktır. Bu ölçümle ense kalınlığına bakılacak ve 14. Haftaya kadar zamanı olacaktır.

16–20. haftalar arasında gebelik testleri;

Bu haftaya ulaşmış gebeliklerde istenecek tetkikler tarama ismi ile anılan testler olacaktır. Üçlü tarama ve dörtlü tarama testleri yapılarak genetik hastalıklar bazında değerlendirme yapılacaktır. İstenmeyen sonuçlar varlığında anneden amniyosentez işlemi yapılması istenebilinecektir.

24–28 haftalar arasında gebelik testler;

  • Glikoz yükleme testinin yapılacağı haftalardır. Test sonucuna göre 140 dan fazla çıkacak sonuç ile istenecek olan OGTT 100 gr testi olacaktır. Diyabet hastalığı açısından değerlendirme yapılacaktır.
  • 28. Hafta içerisinde indirekt coombs testi diye isimlendirilen kan uyuşmazlığı testi yapılacaktır. Burada çıkacak sonuç oldukça önemli olacaktır ve bu haftalar kaçırılmadan yaptırılmalıdır. Kan uyuşmazlığı tespit edilmişse iğne yapımı gerekecek ve uyuşmazlığa karşı önlem almak gerekecektir.

35–37 haftalarda yapılacak gebelik testleri;

Yaygın yapılmasa da öneri bu haftalar için bakteri taramasının yapılmasıdır. Henüz yurdumuzda yaygın değildir fakat streptokok taramasının yapılması oldukça faydalıdır.

 

Gebelik artık son haftalara gelmiştir ve şikâyetlere göre tam idrar tahlilleri, kan sayımı, rutin biyokimya analizleri belirli dönemlerde olduğu gibi yine takip halinde olacaktır. Ultrason görüntü alma ihtiyacı artacak ve NST ölçümlerine yer verilecektir. Riskli durumların varlığını, sancıları da gösterebilecek olan bu uygulama özellikle son dönemleri sıkıntılı geçen gebelerde daha çok istenecek tetkiklerdendir.

Alınmış ultrason görüntüleri, yapılmış kan tahlilleri ve daha önce başka doğum hikayeleri ile gebeliğin bu sürecinde doğum şekli belli olmuş ve eğer sezaryen doğum gerçekleşecekse günü belirlenmiş olacaktır.

Gebelerin tüm dönemler boyunca bu tetkikleri ihmal etmemek adına rutin kontrollerine gitmeleri önemlidir. Düzenli olarak demir ilaçları kullanılmalı ve önerilere uyulmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir