Gebelikte yapılan testler

riskli-gebelik-aydan-biri-k

Gebelikte yapılan testler:Gebeliğin oluşumu ile birlikte belli haftalarda belirli testler yapmak gerekir. Öncelikle gebeliğin oluşumundan önce yapmamız gereken rutin tahlillerde plansız gebelik nedeniyle eksiklik varsa bunlar tamamlanır.

Bunların dışında 11 ve 14. Haftalar arasında NT (ense kalınlığı ölçümü) testi yani ikili test yapılmalıdır. NT testin yapılabilmesi için bebeğin ultrason ile ölçümleri alınır, bebeğin ne kadar büyüdüğü, ense kalınlığı ve burun kemiği ölçülür. Bebeğin ölçümleri ve anne kanında ki iki hormona da bakılarak ikili test yapılır. İkili test sonucu riskli çıkar ise CVS (koryon villus biyopsisi) adlı invaziv testi öneriyoruz. CVS bebeğin plasentasından örnek alınan invaziv bir test olduğu için özellikle perinatoloji uzmanı olan bir kadın doğum hekimi tarafından yapılmalıdır. CVS sonucu ile NT test ile risk çıkan hastalığın %100 olarak bebekte olup olmadığını net olarak anlayabiliyoruz.

Daha geç gebelik haftalarında (16 ve 18. Haftalar arasında) ise bebeğin ultrason ile ölçümü yanında anne kanında bakılan hormon sayısına göre üçlü ya da dörtlü test yapılabilir. Bu testlerden dörtlü test üçlüye göre biraz daha kesin bilgi verir fakat aralarında en doğru bilgiyi ikili test verir. Fakat bu üç testte tarama testleridir ve tüm gebelere önerilir, risk olup olmadığına, invaziv testlere gerek olup olmadığına karar vermek için yapılır.

Gebeliğin 20-22. Haftaların arasında ayrıntılı ultrason

20 22. Haftalar arası bebeğin ultrason ile detaylı  inceleme ve anatomik yapıların görüntülenmesi için uygun haftalardır. Detaylı ultrason en iyi perinatoloji uzmanları tarafından yapılır. Bebeğin beyin, kalp, akciğer, mide, bağırsak, böbrek-idrar yolları, omurga, kol bacakları ve yüzünün en iyi şekilde incelenmesi gerekir. Deneyimli bir ultrasonografi ile bebeğin tüm bu organları incelenebilir ve bebeğin sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Şeker testi

Gebeliğin 24. Haftasında anne adayına kan tahlilleri yaparak, gebelikte ortaya çıkan bir şeker hastalığının olup olmadığına bakıyoruz. Test sonucunda şeker hastalığı çıkarsa diyet egzersiz bazen de şeker hastalarının kullandığı insülin iğnesine geçilebiliyor. Gebeliğinde şeker hastalığı çıkan hastaların yaklaşık %50 de doğum sonrası dönemler içinde şeker hastalığı çıkabilir, bu nedenle doğum sonrası 6. Haftada tekrar şeker testi yapılması önerilir.

Sonraki gebelik haftalarında belli aralıklarla bebeğin ve gebeliğin kontrolüne devam ediyoruz. Belli haftalardan sonra ise NST denilen bebeğin kalp atışlarının, bebeğin hareketinin ve rahimin sancı durumunun takip edildiği testler başlıyor.

Tek bir test

Bu konuda ki gelişmelerden biri de anne adayından gebeliğin 10. Haftasından sonra yapılan bir kan tahlili ile anne kanında fetal (bebeğe ait) kan hücrelerinin yakalanması ve bebeğin genetik yapısının incelenmesi ile bebekte herhangi bir sorun olup olmadığına bakılabiliyor. Böylece çok erken haftalarda bebek hakkında daha doğru bilgi edinilmesi amaçlanıyor.  Bu test ile Trisomi 21 için %99, Trisomi 18 ve 13 için %99.8 oranında bilgi sahibi olabiliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir