34. hafta hafta gebelik belirtileri

Gebeliğin 34. Haftası
Bu haftalarda doğuma hazırlayıcı kısa ve düzensiz kasılmalar çoğalır. Doğumun yaklaşması anneyi strese sokabilir. Stresten uzak kalmak için yapılması gereken en güzel şey bebek için hazırlanmaktır. Bebeğin odasını hazırlamak size iyi gelecektir. Erken doğum riskine karşı bebek ve sizin ihtiyaçlarınız olabilecek doğum çantanızı hazırlamanız yararınıza olacaktır. Vücudunuzdaki kasılmalar nedeniyle ağrılarınız olabilir.

Bacaklarınıza kramplar girebilir, geceleri sık idrara çıkabilirsiniz. Kasık ağrısı, bel ağrısı, mide yanması, bacaklarda şişlik şikâyetleri artar. Özellikle sıcaklarda ayak ve bileklerde şişlikler artar. 34. haftada ve sonrasında halsizlik ve yorgunluk sizi asabi yapacaktır. En iyi pozisyonda uyumanın bir yolunu bulmanız, yatmaya yakın saatlerde yemek yememeniz ve ılık bir duş almanız sizi rahatlatacaktır. Uzun süre bir yerde hareketsiz kaldığınızda ayaklarınızda ve kollarınızda kan toplanır. Aniden kalkmanız veya aniden oturmanız tansiyon sorunu oluşturabilir. Saç dökülmeleriniz artabilir. Bu sırada memelerinizden süt gelmeye başlar. Bu haftalarda vajinal kanamalarınız olduğunda mutlaka doktora gitmelisiniz. Ayrıca bebeğin hareketlerinde anormal duraksama olduğunda mutlaka bir an önce doktora gitmelisiniz.
Bebeğin solunum hareketleri düzenli bir şekilde gözlenebilir hale gelmektedir. Bebek doğum hazırlığı içine girmiştir ve bu nedenle baş aşağı dönmeye başlar. Bebeğin uyku saatleri bile düzenli hale gelmiştir. Göz bebeklerini uyurken kapatabilir ve uyanınca açar. Bağışıklık sistemi anneden aldığı antikorlar ile gelişmiştir. Bu sayede hafif dereceli enfeksiyonlarla mücadele edebilir hale gelmiştir. Merkezi sinir sistemi gelişmeye devam eder. Böbrek üstü bezlerinden hormonlar salınır ve bebeğin anneyi emmesini sağlayıcı uyaranlar oluşur. Gebeliğin 34. Haftasında bebeğin tırnakları ve saçları çıkar. Bebek dışardan gelen seslere tepki vermeye başlar ve sesin nerden geldiğini merak eder. İkiz bebekler yer darlığı nedeniyle bu haftadan sonra pek yerlerini değiştirmezler. İkiz gebeliklerin % 50’sinin doğumu gebeliğin 34 ile 37. haftalarında meydana gelmektedir. Bu nedenle ikiz bebek sahibi anneler doğum yapacakları hastaneyi ve doktoru mutlaka belirlemiş olmalılardır.
Bu haftadan itibaren bebek günde 30-40 g arası kilo almaktadır. Haftanın sonunda ise kilosu yaklaşık olarak 2200 g ve boyu 43 cm olacaktır. Bebek bu haftada doğsa bile çok ciddi tıbbi müdahaleler gerekmeksizin yaşamına devam edebilir.
Bu haftalarda bebek yeni doğan bir bebek gibi hareket edebilmektedir. Bebeğin cildi daha prüzsüzdür. Bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısı bebeğin idrarı ile kendini tamamlar. Gebeliğin 34.haftasında bebek ultrason görüntüsünde boyun öne doğru bükülmüş, çene göğüs kafesine yaslanmış, bacaklar bağdaş kurar gibi dizlerden bükülmüş, dizler iyice karına doğru çekilmiş ve kollar da dirseklerden bükülmüştür. Ultrasonda size her an gülümseyebilir. Erkek bebeğinizin testisleri görünür hale gelmiştir. Doktorunuz ultrason ile bebeklerin duruşunu inceleyecek ve doğum planını ona göre oluşturacaktır.

Gebelikte 34. hafta bebeğin ultrason görüntüsü bu şekildedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir