Gebelikte ikili test sonuçları nasıl değerlendirilir?

BXP67796h

Her gebe için uygun görülebilecek ve kan alımı ile sonuçlanabilecek genetik bazda tarama testidir. 11. Haftadan sonra yapılacak olan tarama testi 16. Haftaya kadar yaptırılması gerekecek ve çıkacak sonuç değerlendirmeye alınacaktır.

İkili tarama testi sonuçlarında dikkat çekecek ölçümler:

Trizomi 21 için kıstas down sendromu ile ilişkilendirilir

Trizomi 18 ise edwards sendromu riski için değerlendirilir

Ayrıca yaş riski hesaplanacaktır

NT ölçümü de bebeğin ense kalınlığı ölçümüdür ve ikili tarama testinde yine konu edilecek bir ölçümdür.

İkili tarama testin içeriğinde gebelik hormonu ölçümü, ayrıca gebelikte salgılanan ve özel olan protein ölçümü yapılacaktır.

Ölçümlerin toplamında sonuç değerlendirilirken 1/ 270 down sendromu oluşum riski için sınır kabul edilir. Bu sınırı aşan değerler; 1/200, 1 / 50 gibi sonuçlar daha yüksek risk olarak hesaplanır. Altında olacak değerler ise 1 / 300, 1 / 1000 dolaylarında olan ve düşük riskte görülecek sonuçlardır.

Trizomi 18 değerlendirmesi için sınır 1/ 100 baz alınmaktadır. Burada da üstü risk, altı düşük risk olarak hesaplanmaktadır.

Yaş hesaplaması da ikili tarama testinde kriterdir, diğer down sendromlu gebelik yaşamış ve o yaş grubunda bulunmuş kişilerle kıyaslama yapılarak yüzde bulunmaktadır. Toplamda hepsini kadın doğum uzmanı değerlendirecek ve tüm risk faktörlerini hesaba katacaktır. NT ölçümü de bebeğin ense kalınlığının ölçülmesidir. Bu ölçümde down sendromu için yapılan ikili testte önemli olabilecek, ayrıca bebeğin kalp hastalıkları vb. türde rahatsızlıkları olabilme ihtimali üzerinden fikir verecektir.

İkili tarama testi değerlendirirken çıkacak olan yüksek sonuç ne anlama gelir?

Tarama testi sonucunda veriler down sendromu oluşumu ihtimali üzerinden fikirler verecektir. Mesela 1/ 100 çıkmış ise sonuç down sendromlu olarak çocuğun doğma ihtimali 100 çocuktan bir çocuk şeklinde olacaktır. Bu sonuç doğacak bebeğin down sendromlu olarak dünyaya geleceği anlamını taşımayacaktır. Hemen evham yapmak ve büyük endişelere kapılmak yersizdir. Şayet risk faktörü fazla ise 16. Haftadan daha sonra gebeye amniyosentez yapılması düşünülebilinecektir. Aynı şekilde koryon villüs biyopsisi de tamamlayıcı testlerden olabilecektir. Gebeliğinde risk faktörü taşıyan ve tarama sonucunda risk beliren herkes yaptırmayı düşünmese de kafalardaki sorulara daha çok cevap bulunabilinecektir.

İkili tarama testi sonucunda düşük risk çıkmış ise hangi anlamları taşır?

Eğer sonuç ; 1 / 1000 gibi oldukça düşük riski gösteriyorsa düşük down sendromu riski olacağını gösterir. Ancak % 100 down sendromu olmayacağını göstermeyecektir. Binde bir ihtimalde olsa down sendromu riskinin olabileceği iyi kavranmalıdır. Aileler çıkacak düşük risk sonrasında kontrollerini ihmal etmeden gerekli olan tüm rutin gebelik muayenelerini olmalıdırlar. Bu yapılacak test ile bebeğin zekası ölçülmeyecektir, bu şekilde düşünülmesindeki sebepte down sendromlu hastaların zeka gelişiminin geri olmasından kaynaklıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir