Gebelikte yapılan ikili tarama testi nedir?

berem1

Gebelikte var olabilecek bir takım kromozom anormalliklerini saptayabilen testtir. Yapılacak olan ikili tarama testinde bebekte bakılacak olan trizomi 21 ile trizomi 18 varlığının olma riski araştırılacaktır.

Kimlerde ikili tarama testlerinin pozitifliği riski artar?

  • 35 yaşını aşmış annelerde
  • Genetik hastalık öyküsü olan ailelerde
  • Doğuştan gelen sakatlık durumları var olan ailelerde
  • Daha önceden sakat doğum yaşayan annelerin diğer bebeklerinde
  • Akraba evliliği yapan çiftelerin çocuklarında
  • Tüp bebek tedavileri ile mikroenjeksiyon tedavileri ile gebe kalınmışsa
  • Ailede down sendromlu hasta varsa

Bu test tarama maksatlı yapılmaktadır. Anne kanı 11-14. Haftalar arasında alınmakta ve laboratuarda genetik tanı yapılmak üzere işlemlere tabii tutulmaktadır. Kesin tanı koymak tek bu testle mümkün değildir, genel bir tarama yapılmış olunacaktır.

İkili tarama testi pozitif çıkarsa neler yapılabilir?

Eğer test pozitif çıkmışsa hemen endişe duyulmamalıdır. İkili tarama testini yaptıran her 30 hamileden bir tanesinde bu test pozitif çıkabilmektedir. Fakat pozitifliği ikili tarama testi ile yakalanmış 23 gebeden bir tanesinde ancak down sendromlu bebek vakası görülmektedir. Testin pozitif çıkması yapılmış taramada olumsuz bir duruma rastlanmış olduğunu gösterir, ileriki günlerde amniyosentez yapılması, koryon villüs biyopsisi düşünülebilir. Bunun için pozitif sonuç alınca hemen kuşkulanmamak ve endişe duymamak gerekir.

Gebelik boyunca taramalara dikkat etmek, ultrason takiplerini ihmal etmemek, düzenli kontrol günlerine uyum sağlamak önemlidir. Testin negatif çıkması demekte yine % 100 sağlıklı bir bebek doğacağı anlamına gelmeyecektir. Yine rutin kontrollere katılmak ve kadın doğum uzmanı önderliğinde gebelik takiplerine katılmak gerekir.

İkili tarama testi ile nelere bakılır?

  • Serbest beta hcg : sadece gebelerde salgılanan hormondur.
  • PAPP-A : yanlıca hamilelerde salgılanan proteindir.

İkisinin ölçümünden hariç anneden ultrason görüntüsü alınmakta ve bebeğin ense kalınlığı da ölçülmektedir. İkili test taraması yapılmış kan sonucu ile ense kalınlığı ölçümü kombine olarak değerlendirilmektedir. Tüm bu test sonuçları gebeliğe yön veren ve bebeğe ait ip uçları verebilecek taramalardır, ihmal edilmemelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir