İkili kombine test nedir?

Heart From Hands, pregnant woman

Gebelikte 11-14 haftalar arasında ikili kombine test yapılmaktadır.  İkili test içerisinde iki ayrı bildirimden söz etmek mümkündür. Gebelikte annelerin vücudunda salgılanan hcg hormonu ve PAPP-A protein düzeyleri ölçülecektir. Ayrıca ultrason ile bebeğin ense kalınlığı hesaplanacak ve test eğrisi yön bulacaktır. İkili testte sonuç yüzde cinsinden verilecektir.

Bu haftalara erişmiş her gebe için ikili test bakılması istenebilir. Ancak ikili testte risk görülecek ve sonucun daha önemli olacağı grup mevcuttur. Bu gruptaki hastalar;

v     35 yaşını aşmış gebeler

v     Ailede daha önce genetik hastalık yaşayan kişilerin varlığı

v     Sürekli düşük bebek hamileliliği öyküsü olan gebeler

v     Ölü doğum yapan annelerin gebeliği

v     Down sendromlu başka kardeşlerin varlığı

İkili kombine test yapıldığı vakit çıkan sonuç down sendromu riski açısından % 85lerde oranla tespit edilebilinecektir. Test tarama niteliğinde olacağı için tamamlayıcı testlere de ihtiyaç duyulacaktır. Yüksek risk bulunmuş gebeler için amniyosentez bakılması uygun görülebilecektir. Bazı hekimler de yüksek risk için CVS yapılmasını uygun görebileceklerdir.

İkili kombine test erken dönem gebelikte yapılabilirliği açısından önem taşımaktadır. Kişinin yaş bilgisi, bebeğin ense kalınlığı, trizomi 18 ve trizomi 21 açısından bebeğin değerlendirilmesi, kombine sonuç olarak bildirilmesi gebelik süreci için önemlidir.

İkili kombine testte eğer normal düzeyde veriler gelmişse gebeye tekrar üçlü tarama testi önerimi olmayacaktır. Yapılan ikili kombine test gebelikte daha büyük önem taşımaktadır. Kişi bu haftaları kaçırmadan uygun zamanda kan vererek ikili testine önem vermelidir. Şayet normal sonuç gelmişse üçlü testte yapılmak hekim tarafından çok istenmeyecektir. Her kadın doğum uzmanı yarar- zarar sistemi yapacak ve anne- bebek için en doğru olan kararı vermek isteyecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir