İkili tarama testi nasıl yorumlanır?

Pregnant woman excercises with gymnastic ball

Aile olabilmek için alınan bebek kararı tüm çiftler için milat niteliğindedir. İki kişinin tek bedende buluşmasını simgeleyen bebek daha ilk günden itibaren aileye değişim getirmektedir. Annenin gebelik süreci, babanın bu durma ortak olmaya çalışması, gebelik şikayetleri, muayeneler, testler ile evlerin gündemi değişmekte en sağlıklı gebelik olması açısından insanlar emek sarf etmektedirler.

Tüm bunlar bu kadar ince hesaplansa dahi kimi zaman istenmeyen gebelik sıkıntıları, bebeğe ait problemler olabilmektedir. Gebelerin daha sağlıklı gebelik geçirebilmeleri adına bu durum çok ileriki tarihlere ötelenmemelidir. Bebeğin ailesel olarak genetik bozukluğunun olabilme ihtimali, kromozom bozuklukları, anne yaşı ile de birleşince risk faktörleri büyüyebilmektedir. Bunun için gebelerde 11. Haftadan sonra ikili tarama testleri istenmekte ve çıkacak sonuç kromozom anormallikleri bazında fikir vermektedir.

İkili test nasıl yapılır?

11 ve 14. Haftalar arasında anneden ultrason istenir. Burada bebeğin ense kalınlığı ölçümü yapılır ve not edilir. Aynı gün içerisinde anneden tek tüp kan alınır. Alınan bu kan genetik bazda incelenmektedir. Anne yaşı gibi kişisel bilgilerin olacağı formda bebeğin ense kalınlığı ölçümü de kriter olacaktır. İkili testte değerlendirilecek olan trizomi21 ve trizomi 18 var olabilecek sendromlar hakkında bilgi verebilecektir.

İkili test sonucu nasıl yorumlanır?

Test sonucunda down sendromu için baz alınacak olan trizomi 21 için hesaplanacak eğride 1/ 270 ortalama değer olacaktır. Bu değeri aşan down sendromu açısından risk taşıyacak, altında kalan da down sendromu açısından uzak riske doğru kabul edilecektir. 1 / 200 – 1 / 50 gibi çıkan değerler için risk faktörü daha yüksektir. 1 / 1000 gibi bir değerde daha düşük risk faktörünü temsil edecektir.

Trizomi 18 ise Edwards sendromu için fikir verecektir. Bunda ise sınır 1 /100 kabul edilecektir. Altında olması yüksek risk, üstünde olması ise düşük risk olarak değerlendirilecektir.

İkili test yüksek çıkarsa yoruma katılacak olan fikirler neler olacaktır?

Test sonucunda yüksek risk ortalamasında gelirse kadın doğum uzmanı hastadan CVS yahut amniyosentez sıvısı ölçümleri isteyebilecektir. Bu ölçümlerle de bebeğin genetik anlamda incelenmesi mümkün olacak, down sendromu gibi ciddi bir kromozom hastalığının var olup olmadığı ayrıştırılacaktır. İkili test yorumlanırken yüksek riskin varlığı kesin sendromların varlığını bildirmeyecektir. Kulaktan dolam bilgilerle teste değer biçmek son derece yanlıştır. Alınmış test sonucu direkt kadın doğum uzmanı önderliğinde değerlendirilmeli ve doktor kontrolleri ihmal edilememelidir.

İkili test düşük riskte değer verirse yoruma katılacak fikirler neler olacaktır?

Eğer risk faktörü beklenen eğrinin altında gelirse bu mutluluk vericidir. Fakat tam olarak sendrom vakaları görülmeyeceğini garanti etmeyecektir. Üçlü tarama testi yapılıp yapılmayacağına karar verilecek ve uzman önderliğinde yine gebelik rutin kontrolleri devam ediyor olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir