İkili test gerekli midir? İkili test neden yapılır?

berem5

Gebelikte bebeğin sağlığını göz önünde tutabilmek için ikili, üçlü ve dörtlü olmak üzere testler vardır. Fakat bu testler normal gebelik süreci işleyen kadınlara yaptırmamaktadır. Genelde riskli bebek durumlarında bebek de her hangi bir anormalliğin fark edildiğinde testler kesin tanının koyulabilmesi için uygulanılmaktadır. İkili test hamileliğin 11 ile 14 haftaları arasında uygulanmaktadır. Bebekte down sendromu yahut Edwards sendromu vakasının olup olmadığının tespiti için yapılmaktadır.

Trizomi 21 yani down sendromu trizomi 18’e oranla daha sık karşılaşılan bir vakadır. Trizomi 21 ile doğan bebekler genelde yaşar ve yaşamlarını uzun yıllar sürdürebilirler. Fakat trizomi 18 tanısı koyulan bir bebek ya anne karnında yaşamına son verir ya da doğumdan birkaç gün son hayatını yitirir. Down sendromu ölümcül bir hastalık olmadığı için bu hastalık ile mücadele eden ve anne karnında yaşama sarılan birçok bebek olmaktadır.

İkili test yaptırmayı düşünen kişilerin bilmesi gereken şeyler;

  • İkili test yaptırmak down sendromunu engeller mi? Tabi ki hayır test tamamen tanısının ve kanısının koyulabilmesi için gereklidir. Hastalığın sürecini ve etkileşimini kesinlikle durdurmak ya da ilerletmez. Ancak bu test down sendrom hastalığa yakalanmış her bebeği tespit edemeyebilir. Çok az bir kısmı test yanıltabilir ve normal bir süreç olarak değerlendirebilir. Kesin %100 down sendromunun keşfini yapar diye bir şey yok.
  • İkili test sonucunda down sendromu vakası konulan her bebek down sendromlu doğmayabiliyor. Kesin tanısının koyulabilmesi için testin devamında CVS ve amniyosentez de yaptırmak gerekir. Amniyosentez ya da CVS yapılmayan bir kadının strese veya sıkıntıya girmesine gerek yoktur. Öncelikle kesin tanının konulması ardından alınacak belli başlı önlemlerin alınması daha doğru olacaktır.
  • Bu test sadece bebekte trizomi 21 ile trizomi 18 tanısının koyulabilmesi için uygulanmaktadır. Bu hastalıkların dışında ki hastalıklar için test uygulanmamaktadır.

İkili test yaptırmayan anne adayları;

  • İkili test sonucunda trizomi 18 çıkan bebekler de ultrason eşliğinde de % 90 kadar fark edilmektedir. Ancak test ile de kesin varlığının koyulması halinde geç kalmadan alınması gereken önlemlerin alınmasını kolaylaştırabilmektedir.
  • Gebelik sürecinde ikili testi kaçıran anne adayları ilerleyen haftalarda üçlü ve dörtlü testleri yaptırma imkânları bulunmaktadır. Ancak ikili test erken haftalar içerisinde yapıldığı için alınacak önlemlerin alınması da geç kalınmamış ve teşhisinin erken konulmasından dolayı aile alacağı karar da erken davranarak riskleri azaltmış olmaktadır.
  • Gebelik sürecinde eğer bebekte down sendromu vakası var ise bunu anlamanın en kolay ve titiz yolu ikili tarama testidir. teknolojide bulunan en iyi ultrason aletleri bile testin yapmış olduğu görevi yapamamaktadır. İkili veya devamından testleri yaptırmayan bir anne bebeğinin sağlık durumuyla ilgili her hangi bir b ilgiye ulaşamaz. Bebeğin hastalığının anlaşılmaması ile önlem hususunda kişileri zor duruma iter.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir