İkili test nasıl yapılır?

BXP67795h

Gebeliğin 11–14 haftalarında yapılacak olan ikili test için ilk etapta ultrason görüntüsü alınır. Bu esnanda bebeğin ense kalınlığı ölçülür. Notu alınan bu ölçüm sonrasında gebeden kan alınır. Kan alınacakken önemli olan durum açlık- tokluk- saat olmayacaktır. Günün her hangi bir saatinde kan verebilir ve tokta olabilir. Yalnız dikkat edilecek konu ense kalınlığının ölçüm günü ile kan verme gününün aynı gün olmasıdır. Damar yolundan alınacak olan bir tüp kan ikili test yapılması için yeterlidir.

İkili testte; beta hcg hormonu tayini ve PAPP-A protein tayini yapılacaktır. Bilgisayar ortamına girilecek olan bu kan sonuçları ile birlikte NT ( ense kalınlığı )sonucu da girilecektir. Diğer bilgiler ise anne doğum tarihi, kilosu, son regl tarihi gibi bilgiler olacaktır. Programa girilmiş tüm bilgiler eşliğinde veriler hesaplanacak ve trizomiz18 ile trizomi21 hesaplanarak ikili test sonuçlanacaktır. Sonuçlar; 1/ 200, 1/ 700 gibi değerlendirilecek ve yüksek risk- düşük risk ile isimlendirilecektir.

Eğer ikili test yapıldıktan sonra risk yüksek görülüyorsa amniyosentez, CVS istenerek sendromların varlığı söz konusu ise hekim bu yönde işlemlere gerek duyabilecektir.

İkili test sonuçları kaç günde çıkar?

Kan verildikten sonra tüm hastaneler için ufak değişiklikler olsa da genellikle birkaç gün zaman zarfında ikili test sonucu alınacaktır. Alınan sonuç için bilgisizce yorum yapmak, bebeğin zekâsının ölçüldüğünü düşünmek yanlış olacaktır. Yapılması gereken uzman doktora sonucu bildirmek ve risk faktörlerini ondan dinlemektir. Test sonuçlandıktan sonra kadın doğum uzmanı hastasına düşük risk- yüksek risk açıklaması yapacak ve artıları- eksileri anlatacaktır. Sonuç değerlendirilmesinden sonra gebelikte genetik bazda istenecek diğer tetkikler düşünülebilinecektir. Hekim ile görüşüp en doğru karara varabilmek gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir