Üçlü tarama testi nedir ve nasıl yapılır?

BXP67813h

Üçlü test genelde gebeliğin 16 ve 20 haftaları arasında uygulanmaktadır. Fakat bazı hastanelerde bu işlem 15 ile 22 haftaları arasında uygulanır. Bu testin uygulanması için bu haftalarda olması gerekmektedir. Öncesi ve sonrası uygun değildir.

Üçlü tarama testi ikili teste göre nöral tüp defekti denilen anormallilerin belirlenmesi için de uygulanılmaktadır. Nöral tüp defektleri bebekte oluşan beyin, sinir sistemi ve omurilik gibi anormallikleri tespit edilmesinde de uygulanılmaktadır.

15-22 haftaları arası anneye ilk evvel ultrason yöntemi ile muayenesi yapılır. Daha sonrasında anne sürekli vermiş olduğu kan tahlillerini verir. Kanın verilmesi için aç karına ya da tok karına olmak gerekir gibi bir şart yoktur. Sadece ultrasonun yapıldığı gün içerisinde verilmelidir. Verilen kanda B-HCG, u-E2(serbest estriol),AFP başlıkları altında 3 ana değere bakılır. Bu değerler ile ultrason değerleri karşılaştırılır. Bilgisayar programı sayesinde yaptığı hesaplamalar sonucunda durumun riskli olup olmadığı anlaşılır. Bebekte trizomi 21 ve trizomi 18 hastalığı taşıyıp taşımadığı anlaşılır.

Sonuç kaç günde çıkar?

Sonucu geç çıkan testlerden değildir. En fazla birkaç gün içerisinde çıkması mümkündür. Testin devamında çıkan sonuç düşük veya yüksek olsun izlenecek yol takibi testin sonucuna göre değerlendirilmektedir. Testte durumun düşük çıkması halinde hiçbir müdahale yapılmaz iken devamın da yüksek çıkması halinde CVS ve amniyosentez yapılabilmektedir.  Testin uygulanması sadece annenin istemesi ile gerçekleşebilir. Eğer testi anne istemez ise test hiçbir şekilde uygulanması için ısrar veya zorlama ile yaptırılamaz.

Ancak testin miktara bütçeyi sarsacak derece olmadığı için riskli durumları olan pek çok anne uygulamadan kaçınmamıştır. Çıkan sonuca göre alınması gereken önlemler daha fazla geç kalınmadan ve anneyi sarsmadan uygulanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir