Üçlü tarama testinin başarısı ne kadardır?

shutterstock_15805006

Açıkçası tıp ile anne karnındaki bebeğin sağlık durumunun hiçbir alakası olmamaktadır. Fakat bebeğin her hangi bir hastalık taşıdığı da tıp vasıtası ile öğrenilmektedir. Bunlardan biri de down sendromudur. Günümüzde down sendromlu bebeklerin arış göstermesi pek çok gebe kadını korkutmaktadır. Çünkü her aile sağlıklı bebekleri olsun ister. Tabi buda her anne ve babanın en doğal hakkı olsa da bazen gelişmeler düzgün bir yol düzengecinde ilerleme gösteremeyebilmektedir.

Down sendromu vakası olan bebekler ilk evvela ultarson görüntüleri ile ardından ise çeşitli tarama testlerine maruz bırakılarak erken teşhisinin konulması mümkün olmaktadır. Bu testlerin baş sırasından ikili tarama testi gelirken devamında sonucun düşük ihtimallerde çıkması halinde ilerleyen haftalarda üçlü tarama testi yapılmaktadır. Fakat üçlü tarama testi günler geçtikçe tarihe karışıyor da diyebiliriz.

Tarama testlerinin neredeyse hepsi % 100 garanti vermemektedir. Ancak üçlü test diğer testlere göre daha az garanti verdiği için çok tutulmamaktadır. Onun yerine peşinden gelen dörtlü test kişilere daha cazip gelmektedir. Sonuçta testlerin hepsi aynı işlevi görmektedir. Bebeğin sağlık sorunları var ise en kısa sürede tanısının koyulabilmesi için uygulanılan bu tarama testleri kesinlikle fayda amaçlı testlerdir.

Üçlü testin başarı şansı %70 civarlarındadır. Bu durumda da kesin tanıya ulaştıramayacak derece de az bir ihtimal sunmaktadır. Fakat aile ve doktor çıkan sonuçtan tatmin olamamışlar ise devamından amniyosentez uygulamasına geçebilirler.

Halk arasında üçlü ve dörtlü gibi testlere zekâ testi diye hitap edilmektedir. Fakat bu çağrış çok yanlış olmaktadır. Bu testlerin bebeğin zekâsını ölçmek adına değil hastalığın tanısının adına yapılmaktadır. Zekâ testi uygulaması üçlü testten önce yapılmaktadır.

Üçlü tarama testi anne karnında bulunan tek bebekte %60–70 down sendromu tanısını verirken çoğul gebeliklerde ise bu oran çok, çok düşmektedir. Hatta çoğul gebeliklerde üçlü test yaptırılması pek de önerilmemektedir. Uygulaması çok zor olan bir test değildir. Her hangi bir zaman diliminde verilen kan örneği gibidir. Verilen kanda bebeğin down sendromu durumuna bakılır. Sonuç pozitif çıkartsa yani down sendromu riski ile karşılaşılırsa aile bu konu hakkında bilgilendirilir. Bebeğe yapacak herhangi bir tedavi işleme olmamaktadır. Eğer sile down sendromlu bebeğin sorumluluğunu yerine getiremeyecek kapasite de ise yapılması gerekeni doktor aileye söyleyecektir.

Üçlü tarama testine göre amniyosentez veya CVS bebeğin durumunu açık şekilde ve kesin olarak ortaya koyan işlemlerdir. Zaten tarama testlerinde gerekli miktar öğrenilmemiş ve şüpheye düşülmüş ise doktor kolyon villus, amniyosentez gibi diğer yöntemlere başvuracaktır. Bu testler bebek ile yakından bağlantılı olduğu için kesin sonucu verebilen testlerdir. Ancak tarama testleri kesin bir tanı sunabilen testler olmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir